Skip to main content

Jak správně psát ceny

Kolegové a vedení se ze mě snaží vytvořit jakéhosi copywritera a korektora textu, nebráním se, vždy jsem měl k češtině blízko, takže mi za tu dobu prošlo mnoho textů pod rukama. Neřešil jsem různé hrubky, mě/mně, velké a malé písmena nebo špatnou stylistiku, přece jenom jsme jen lidi, ale vždy mně iritovalo správné psaní cen. Tohle by mi k životu stačilo, aby to všichni uměli napsat správně, přitom je to tak triviální. Vždyť ceny jsou v textech to nejdůležitější jak pro zákazníka, tak pro firmu. A když někdo nedokáže napsat správně cenu, určitě to něco vypovídá o jeho nabízených službách.

Za cenou píšeme:

a) čárku a pomlčku (,-) nebo b) zkratku Koruny české (Kč), NIKDY je nepíšeme obě najednou!

kc

Určitě doporučuji a také je častější i přirozenější psát „Kč“.

administrátor / seo / marketing

Vojtěch Kocián

administrátor / seo / marketing

Komentářů: 6

 1. Zajimavá informace … celkem mně překvapuje že tohle nevědí v ochodních centrech tam tuhle chybu dělají často….

 2. To je fajn, že je to takto dáno. Také jsem to nevěděl a je to pro mě informace nová. Nejsem žádný vzdělaný češtinář, mám jistě spoustu mezer ve svém mateřském jazyce, ale potřebuji vše logicky vysvětlit, abych si daný výraz dokázal sám pro sebe zdůvodnit a abych příště chyby eliminoval.
  Informace o psaní „Kč“ je tak daná z nějakého důvodu – bohužel ale nikde nikdo nenapsal, proč je ta třetí možnost vlastně špatně… (nenašel jsem)
  Vizuálně se mi ta třetí možnost celkem líbí, možná je to i tím, že jsem si na to v dobách svého mládí zvykl – v dobách ČSSR nebylo jiného označení než 15,- Kčs nebo 25,20 Kčs.
  Otázkou ale zůstává, zda je to opravdu špatně nebo zda se ta třetí možnost pouze nedoporučuje psát (a opět je zde otázka PROČ?)

  1. Toto je otázka na nějakého češtináře, který se orientuje v pravidlech českého pravopisu.

 3. Dobrý den.
  Dovolím si s Vámi nesouhlasit a to z ryze praktického důvodu.
  Jak totiž z tohoto: 25,- poznáte, o jaké měně se píše? Jde zde o eura, dolary, šilinky, nebo jeny?
  Z Vámi zatracené verze 25,- Kč je to naprosto jasné.

  1. Dobrý den

   varianta 25,- Kč, jak uvádíte, je z češtinářského hlediska nevhodná. Budu citovat:
   „V běžném textu je u celých čísel uvádění pomlčky po desetinné čárce nadbytečné a nevhodné. Místo Kč 500,– či 500,– Kč doporučujeme psát 500 Kč.“.

   Pokud používáme v zápisu ceny pomlčku, píšeme jednotky před číslo; případně (pokud je z kontextu jasné, že se jedná třeba o koruny) jednotky nepíšeme vůbec.

   Přejeme pěkný den

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *