Skip to main content

Virtuální plochy ve Windows 10

Windows 10 přinesly mnoho novinek, ale v mnoha případech pouze dohání to, co jiné operační systémy využívají roky. Tímto příkladem jsou právě virtuální plochy, tak oblíbené a využívané v Linuxu či Mac OS.

Virtuální plochy

Systém virtuálních ploch je znám již od roku 1985, kdy jej představily stroje Amiga 1000. Linux/Unix zakomponoval virtuální plochy do systému v roce 1990. Toto rozšíření pracovní plochy se ukázalo jako neocenitelný doplněk, který umožňoval seskupovat aplikace zcela dle přání uživatele. Při správném používání se produktivita zvýšila několikanásobně.

V roce 2007 přidal nativní podporu virtuálních ploch i Mac OS (verze 10.5 „Leopard“). A nakonec v roce 2015 přišel s nativní podporou i Windows 10.

 

Windows a Virtuální plochy

Jak jsem již uvedl výše, Windows má nativní podporu virtuálních ploch až ve Windows 10. Je třeba však říct, že již pro Windows XP Microsoft vytvořil utilitu „Desktop“, která vytvářela 4 virtuální plochy. Tato utilita bohužel neumožňovala žádnou rozumnou práci – aplikace nešlo mezi plochami přenášet a tak virtuální plochy ve Windows nikdo nepoužíval. Rozšíření virtuálních ploch v ostatních operačních systémech přesvědčil Microsoft k vytvoření funkční nativní podpory.

Práce s virtuálními plochami ve Windows 10

Na začátek je třeba říct, že ovládat virtuální plochy pouze myší je zcela nepraktické a spíše Vás odradí. Pokud však máte dotykové zařízení, je ovládáni celkem jednoduché a intuitivní. Je jen otázkou, jak se s tímto ovládáním zažijí běžní uživatelé, pro které je to zcela nová funkce.

 

Jako programátora je pro mě nejdůležitější dobré ovládání pomocí klávesnice. Zde se Microsoft držel obdobného ovládání, na které jsou uživatelé zvyklí z jiných operačních systému:

 

klávesové zkratky:

Win + Ctrl + D                          Vytvoří novou virtuální plochu

Win + Ctrl + F4                        Zavře aktuální virtuální plochu

Win + Ctrl + šipka doleva      Přepne na předchozí virtuální plochu

Win + Ctrl + šipka doprava   Přepne na další plochu

Další klávesové zkratky najdete zde.

 

Výše uvedené klávesové zkratky Vám pomohou ovládnout virtuální plochy. Jediný nedostatek, na který jsem narazil při procházení virtuálních ploch, je, že zde není smyčka mezi první a poslední virtuální plochou. Pokud se tedy potřebujete dostat z poslední virtuální plochy na první (bez použití myši), musíte se k ní doslova prolistovat přes ostatní virtuální plochy.

 

Závěr

Osobně si již nedokáži práci na počítači bez virtuálních ploch představit. Na linuxu je používám již bezmála 15 let. Na Windows 10 se virtuální plochy získaly použitelnou podobu, takže doporučuji Všem uživatelům Windows 10 co nejdříve vyzkoušet a začít používat.

 

Tento článek byl vytvořen pro weby valeas.cz a eabm.cz

Václav Dobiáš
webmaster / programátor
Václav Dobiáš

Václav Dobiáš

webmaster / programátor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *