Skip to main content

Recenze: Samsung S34E790C

Dnes bych Vám rád představil zakřivený monitor Samsung S34E790C, který jsem měl k dispozici k dlouhodobému testování.

Dlouhodobé testování

Možná si říkáte, proč se taková obyčejná věc, jakou je monitor, testuje dlouhodobě. V tomto případě je vysvětlení jednoduché – nejedná se o monitor klasický, ale zakřivený a já si netroufal dělat rychlé soudy. Jedná se totiž o úplně jiný zážitek, na který je třeba si chvíli zvykat.

Balení a montáž

Monitor je zabalen v obrovské bedně, jejíž velikost Vám zřejmě vyrazí dech. Je to způsobeno prohnutím monitoru, které zabere spoustu místa navíc. Součástí balení jsou také veškeré potřebné kabely (HDMI, Display Port, USB).

Celá montáž spočívá v nasazení nohy monitoru, což zvládne opravdu každý. Při manipulaci je třeba dát pozor pouze na vyšší váhu displaye. Po zapojení kabelu má noha v zadní části oddělitelný panel, přes který můžete kabely stáhnou a vést tak, aby nikde nečouhaly. Tato maličkost zcela jistě potěší – díky ní Vám totiž nebudou nikde vyčnívat kabely.

První dojmy

První dojmy jsou více než pozitivní – po vybalení na Vás čeká úžasný, nablýskaný monitor. Chvíli se určitě budete zabývat samotným zakřivením monitoru – mně osobně to prvních pár minut používání neustále táhlo oči ke spodní hraně, kde je zakřivení nejvíce viditelné. Naštěstí to ale netrvá dlouho a zanedlouho na toto nezvyklé zakřivení úplně zapomenete a pracujete s ním jako s normálním displayem.

Dlouhodobé používání

Výhody monitoru nelze plně ocenit během pár minut, ale až při dlouhodobém používání. Osobně jsem zvyklý používat více monitorů. V mém případě se to ukázalo jako neocenitelný způsob práce, bez kterého si nedokážu svou práci vůbec představit. Nevýhodou tohoto řešení je bohužel fakt, že displaye mají nezanedbatelné okraje, které působí občas až příliš rušivě.

Jeden velký display s vysokým rozlišením tento problém lehce vyřeší, problém je ale v tom, že se na něj nedívá zrovna moc dobře. To vše naštěstí řeší technologie zakřivených monitorů.

Jak jsem již uvedl výše, zakřivenost monitoru přestanete vnímat během pár minut, všechny výhody si ale uvědomíte a oceníte až po dlouhodobějším používání. Největší předností zakřiveného monitoru je určitě fakt, že nemusíte prakticky vůbec točit hlavou, jako je tomu při použití dvou monitorů. Zakřivení monitoru Vám celou pracovní plochu maximálně přiblíží, takže ji najednou začnete využívat opravdu na 100 %, což se dvěma monitory často nelze. Monitor Vám tedy kromě zvýšení produktivity přinese také lepší ergonomii (a to i díky pivotu, který je jeho součástí).

Linux dlouhodobě umožňuje členit monitor do samostatných částí, stejně tak i Windows (přichytávání oken ve Windows jsem se věnoval v tomto článku http://valeas.cz/it-blog/175-prichytavani-oken-rozsirena-pracovni-plocha). Bez této funkcionality byste takto velký monitor rozhodně nemohli využívat naplno. Je třeba říci, že jak programování, tak např. příprava blogu je na velkém monitoru mnohem jednodušší.

Vybavení

Jak jsem již uváděl výše, monitor je vybaven pivotem, což je obrovské plus, které ocení opravdu každý. Kromě toho monitor disponuje také nemalým počtem portů:
2x HDMI
1x DisplayPort
4x USB 3 Hub
1x audio out

Tato výbava portů Vám z monitoru vytvoří dokovací stanici. Pokud k práci používáte notebook, tak stačí připojit jen USB a HDMI (klávesnici, myš a další periferie máte zapojené v monitoru) a můžete plně pracovat. Musím říct, že USB hub mě v případě tohoto monitoru velice potěšil.

Součástí monitoru jsou také vestavěné reproduktory. Tyto reproduktory příliš nepřekvapí, ale upřímně, kvůli nim si tento monitor stejně nekupujete.

Obraz v obraze

Tento monitor je vybaven PIP režimem, který je častý u televizí. Zde má však také své opodstatnění, a to v případě, kdy máte více aktivních zařízení zapojených do jednoho monitoru. Díky tomu můžete mít zmenšený náhled přímo na displayi nebo si můžete obraz rozdělit 1:1. Pak můžete na jednom monitoru pracovat na dvou zařízeních – Samsung tímto nabídl možnost otočil koncept dvou monitorů na jedno zařízení.

U této možnosti mi chyběla jedná maličkost -> možnost softwarového ovládání by umožnila mnohem lepší práci a využití této funkce.

Programátoři jej budou milovat

Programátoři (jako já) budou tento monitor doslova milovat. Na monitor si jednoduše a přehledně rozmístím veškeré potřebné aplikace, které mám v dostatečné velikosti, abych je mohl používat. To vše při zajištění maximální ergonomiky řešení, což Vám nabídne jen málokterý monitor.

V momentě, kdy u monitoru sedíte opravdu dlouho, Vám řešení pomocí jednoho zakřiveného monitoru pomůže i po zdravotní stránce – odpadne Vám neustále kroucení krkem a je třeba říct, že od té doby, co jsem začal používat tento monitor, mě nuž nikdy nebolelo takříkajíc „za krkem“.

To, že si jej zamilují programátoři, ale neznamená, že  by si jej pořizovali pouze programátoři. Jeho využití si dokáži představit prakticky v každém prostředí, kde se používá více monitorů nebo jen rozdělený display. Pokud si tento monitor pořídíte, zjistíte, jak se Vám zvýší produktivita.

Práce je o dost příjemnější a to se pak hned dělá lépe.

Závěr

34″ zahnutý monitor je opravdu dobrá volba. Tento konkrétní model disponuje navíc skvělou výbavou, která se sice promítne v ceně, ale rozhodně se vyplatí si připlatit. Některé z Vás může vyděsit rozměr 34″, což je opravdu dost velký monitor, ale k dispozici jsou i menší provedení od 24″. Menší modely mají rozlišení pouhých 1920×1080, ale stále jsou zahnuté, což Vám pomůže v efektivní práci.

Osobně bych doporučil všem, co používají denně počítač více jak 6 hodin přejít do zakřivených monitorů.

Václav Dobiáš
webmaster / programátor
Václav Dobiáš

Václav Dobiáš

webmaster / programátor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *