Skip to main content

Ubuntu 16.04 LTS is here

Po dvou letech vývoje vyšla nová verze Ubuntu s dlouhodobou podporou (LTS). Podívejme se tedy na vše, co se do nového Ubuntu dostalo.

Xenial-XerusUbuntu 16.04 LTS Xenial Xerus

Nová LTS verze Ubuntu byla pojmenována jako Xenial Xerus (lze přeložit jako pohostinná veverka), má prodlouženou podporu na 5 let. Vychází v 32 i 64 bitech. ISO obrazy jsou již skoro 1.5GB velké. Na flash disk lze tento ISO soubor přenést velmi jednoduše. ISO obraz obsahuje i live verzi, takže před instalací můžete vše vyzkoušet.

Instalace a upgrade

Instalace je oproti předchozím verzím lehce zjednodušena, takže ji zvládne opravdu každý. Jelikož instalaci zkouším stále na stejném hardwaru, mohu říct, že je zas o kousek rychlejší.

Upgrade probíhá bez problémů z 15.10 a 14.04 (buď přes GUI čí apt-get dist-upgrade). Pokud máte něco mezi (15.04, 14.01,…) tak je nutné provést i dílčí upgrady. V tomto případě je jednodušší provést čistou instalaci.

Unity

Výchozí prostředí Ubuntu je skoro stejné, jako v 14.04 nebo 15.10. Vývoj je více zacílen na Unity 8 a aktuální Unity 7 je vylepšován spíše na malých úpravách a především na opravách chyb. Hlavní změnou je oficiální možnost přesunutí hlavního panelu do spodní části obrazovky. Tato možnost bohužel není konfigurovatelná přes nastavení a musí se provést příkazem „gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Bottom“. Osobně mi více vyhovuje defaultní umístění, ale umístění ve spodní části více zaměřené na zvyklosti uživatelů Windows či Mac OS.

Vítanou změnou je zrušení výchozího online vyhledávání, které bylo kritizováno z mnoha důvodů. Mně osobně vadily občasné latence a tato volba byla první, kterou jsem vždy vypínal.

Gnome software

Ubuntu v této verzi zrušilo své centrum softwaru a nahradilo jej za Gnome Software, který mi přijde o něco přehlednější a hlavně svižnější. V tomto případě chybí především placené aplikace, které předchozí centrum softwaru obsahovalo a hodně uživatelů zde software nakoupilo.

apt-get

Změnou prošel i příkaz apt-get -> ten již neexistuje a byl zcela nahrazen zkrácenou verzí apt. Funkčně však zůstává vše stejné, pouze rychlejší zápis, který ale využijí spíše linuxoví experti.

Snappy

Do Ubuntu 16.04 se dostala podpora Snappy. Tento systém umožňuje instalovat aplikace jako obrazy, které obsahují kromě samotné aplikace i potřebné knihovny. Instalace takové aplikace tedy nijak neovlivní zbytek systému.

ZFS

Ubuntu přidalo do této verze podporu souborového systému ZFS. Ostatní linuxové distribuce jsou v tomto konzervativní a v základu podporu tohoto souborového systému neimplementují, jelikož je zde problém s licencí. Canonical v tomto směru tvrdí, že problém s licencí není a implementaci tedy nic nebrání.

Konec AMD

Ze systému byl odstraněn proprietální ovladač grafických karet společnosti AMD. Ubuntu nově sází výhradně na open source ovladače, které se ukázaly jako méně problémové.

Závěr

Nová LTS verze přináší několik průlomových novinek a zároveň v některých případech je naopak velice konzervativní. Pro LTS verzi to je velice zvláštní přístup – osobně bych čekal u této verze spíše konzervativní přístup. Je třeba ale říct, že se tento krok Canonicalu nevymstil, spíše posunul Ubuntu 16.04 mnohem dále.

Nové Ubuntu běží velmi svižně a během testování jsem nenarazil ani na jednu chybu. Pokud jste ještě neaktualizovali své Ubuntu na novou verzi, určitě aktualizujte. V říjnu 2016 se pak můžete těšit na Ubuntu 16.10 Yakkety Yak.

Pozn.: K dispozici jsou i všechny deriváty ubuntu jako jsou Kubuntu, Xubuntu ….

Tento článek byl psán pro Valeas.cz a eABM.cz

Václav Dobiáš
webmaster / programátor
Václav Dobiáš

Václav Dobiáš

webmaster / programátor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *